Płyty warstwowe na rynku budowlanym w Polsce goszczą już od kilkudziesięciu lat. Jednak dopiero od niespełna kilkunastu ich technologia zaczęła się rozwijać na tyle, że systematycznie wypiera przy budowie obiektów niemieszkalnych inne materiały. Przede wszystkim są one łatwe w montażu a ich dane techniczne znacznie przewyższają tradycyjne materiały.
Jednak na takie uznania producenci płyt warstwowych musieli zapracować wieloletnimi doświadczeniami oraz metodą prób i błędów uzyskania produktu o najwyższych własnościach technicznych. Do stworzenia optymalnych płyt warstwowych, producenci przez wiele lat dobierali materiały, które nadal podlegają ciągłym ulepszeniom.
Wszystkie płyty warstwowe zbudowane są z rdzenia oraz dwóch warstw okalających. W przypadku dwóch warstw najczęściej zastosowana jest blacha wykonana z najwyższej jakości stali, ale także cynku czy aluminium. Najczęściej są one już fabrycznie pomalowane, zatem wymagane są najwyższej jakości farby, które po nałożeniu stworzą warstwy trudne na ścierania i inne uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne.
Ważne jest również dobranie najlepszej jakości rdzenia. Do wyboru zwykle konsumenci mają styropian, piankę poliuretanową oraz wełnę mineralną. Od jakości tych materiałów zależą późniejsze właściwości techniczne, między innymi takie jak ognioodporność czy izolacja termiczna bądź akustyczna.
Najlepiej jest wybrać producentów z wieloletnim doświadczeniem, którzy posiadają certyfikaty pobierania materiałów z zaufanych źródeł, czyli przykładowo certyfikat stosowania stali z prestiżowej huty. Tylko wtedy można uniknąć zakupu płyt warstwowych u niestety mało kompetentnych i nie do końca uczciwych producentów.